Saç Ekiminin Yan Etkileri

Saç ekimi operasyonları estetik amaçlarla yaptırılan mikro cerrahi operasyonlardır. Ve her operasyonda olduğu gibi, saç ekimi operasyonlarında da öncelik kişinin sağlığıdır. Takdir edersiniz ki, en basit operasyonlarda bile bazı komplikasyon riskleri vardır.

Saç ekiminin yan etkileri arasında en sık karşılaşılanı, kanamadır. Kişinin kan pıhtılaşma hızına göre ortaya çıkan bu yan etki, operasyon sonrasında kıl köklerinde yoğun kabuklaşmaya sebep olabilmektedir. Saç ekimi sonrası kabuklaşma görülebilmektedir. Kişinin kanama ve kan pıhtılaşma hızı operasyon öncesinde mutlaka tetkik edilmelidir. Gerekiyorsa kişiye kan sulandırıcı veya kan pıhtılaştırıcı ilaçlar verilerek normal seviyede kalması sağlanmalıdır.

Saç ekiminin yan etkileri arasında enfeksiyon riski vardır. Enfeksiyon her operasyonda bulunan bir risktir. Kesme ve dikiş işlemi içeren FUT Yöntemi’nde daha sık görülebilmekte olan riskin ortadan kalkması için dikkat edilmesi gereken 2 nokta vardır; operasyon steril koşullarda yapılmalıdır, operasyon sonrasında enfeksiyon oluşumunun engellenmesi için, kişiye verilen antibiyotik zamanında ve aksatılmadan kullanılmalıdır.

Dermoid kist oluşumu nadiren görülen bir durumdur. Saç ekiminin yan etkileri arasında sayılan dermoid kist saç ekimi esnasında kanalların fazla derine açılması ve saç köklerinin gereğinden fazla derine ekilmesi sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Saç köklerinde oluşmuş sivilce büyüklüğündeki kalıcı deri kistleri operasyondan birkaç hafta sonra kendini göstermektedir. Dermoid kist oluşumunun engellenebilmesi için, saç köklerinin doğru derinliğe ekilmesi gerekmektedir.

Saç ekiminin yan etkileri arasında bulunan çevresel saç kaybı, saç ekimi yapılan veya saç köklerinin toplandığı sahadaki diğer saç köklerine zarar verilmesi sebebiyle de ortaya çıkabilir. Genellikle belirli bir bölgeyi kapsayan bu durum çoğu zaman geçicidir. Ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen teknik FUE ile yapılan saç ekimlerinde bisturi ve keski uygulanmadığı için bu komplikasyon riski büyük ölçüde ortadan kalkmıştır.

Saç ekimi operasyonu esnasında saç köklerinin zarar görmesi, saç köklerinin sonradan kafaya alınan bir darbe yüzünden zarar görmesi veya saç köklerinin ekilen bölgede yeteri kadar beslenememesi sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Saç ekiminin yan etkileri arasındaki ekilen köklerin çıkmaması sorunu genellikle bölgesel saç köklerinin ya da saç köklerinin bir kısmını etkilemektedir. Yara ve yanık izi kamuflajı için yapılan saç ekimlerinde, ekilen bölgedeki doku kaybı sebebiyle daha sık karşılaşılmaktadır.

Saç ekiminin yan etkileri arasında verilebilecek bir diğer sorun ise ekim sonrasında yanlış yöne uzayan saçlardır. Saç ekiminde karşılaşılan bu sorun saç ekim planlamasının doğru yapılamaması, kanalların doğru açıyla açılmaması sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Saç köklerinin ekimi ve planlanması esnasında açılacak olan kanallara doğru açılar verilmesi, ön saç çizgisinin dikkate alınması saç köklerinin doğal yapısında uzamasını sağlayacaktır.

SAÇ EKİMİNDE TECRÜBE

Saç Ekimine ilişkin bütün hizmetleri veriyoruz. En son teknolojik aletlerle, en yeni tekniklerle, çok ahlaklı ve tecrübeli bir ekiple, steril ortamlarda, A Plus hastanelerde, ameliyathane ortamında, uygun fiyatlara kaliteli hizmete ulaşmak için bize fotoğraflarınızı göndermeniz yeterlidir. Aynada her bakışta bizi  güzel bir şekilde  anmak ister misiniz ? Biz çok isteriz… Yaptığımız vaka örneklerini görmek, önceki vakalarımızla tanışmak ve ücretsiz saç analizi için sizleri kliniğimize bir kahve içmeye davet ediyoruz, kırk yıl hatırı olsun diye… Hep iyi hatırlamak ve hatırlanmak için… Amacımız işimizi icra ederken, iyi niyetler, güzel dostluklar biriktirmektir.

Saç Ekimi

Saç ekiminde dünyada kullanılan yöntemlerden ikisi FUT ve FUE (Follicular Unit Extraction) teknikleridir. Ülkemizde de güncel olarak en yaygın kullanılan yöntem bunlardan FUE yöntemidir. FUE yöntemi lokal anesteziyle yapılan bir işlemdir. Ense bölgesinden tek tek 0,7 mm uzunluğunda punchlarla iki kulak...

Sakal Ekimi

Sakal, erkekler için büyük önem oluşturmaktadır. Fakat bazı sağlık problemlerinden veya farklı sorunlardan dolayı bazı erkeklerde sakal normalden daha az çıkar. 15 yaşından sonra çıkmaya başlayan sakal genellikle hormon bozukluğu nedeniyle çıkmamaktadır. Sakal probleminin çözümü oldukça basittir...

Kaş Ekimi

Kaş ekimi kaş eksikliği için tıbbi açıdan yapılacak müdahale kaş nakli olarak ön plana çıkmaktadır. İnsan yüzünü bütün olarak ele aldığımızda her parçanın ayrı ve tamamlayıcı bir rolü vardır. Bu parçaların da kendi içinde eksiklikleri olduğunda kişide kendini kötü hissetmesine neden olacak güven eksikliği olarak ortaya çıkar...

Bize Ulaşın

Call Now Button Şimdi Ara