Saç Ekiminde Yenilikler ve Son Teknolojiler

Erkeklerin yüzde 70’inde, kadınların ise yüzde 40’ında görülen saç dökülmesi hastalığına karşı her geçen gün yeni tedavi yöntemleri bulunmakta veya mevcut yöntemler geliştirilmektedir. Bilindiği üzere, genetik kaynaklı saç dökülmelerine karşı tek ve en etkili tedavi yöntemi saç ekimidir. Peki, saç ekiminde son teknoloji nedir?

Saç ekiminde ve saç güçlendirme tedavilerinde son yıllarda ortaya çıkan bir yöntem olan kök hücre tedavisi, birçok ülkede uygulanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Sanford Burnham Medikal Araştırma Enstitüsü’nde yapılan araştırma da saç ekiminde son teknoloji olarak kök hücrenin kullanımının önemine işaret ediyor. Her ne kadar saç ekiminde ifadesi kullanılsa da, kök hücre tedavisi aslında ekimsiz bir tedavi yöntemidir. Saç ekiminde son teknoloji olarak lanse edilen bu yöntemde, pluripotent kök hücreleri kullanılır. İnsanın fetüs dokusundan veya embriyolarından türetilen bir madde sayesinde, saç köklerinin güçlendiği ve çoğaldığı iddia ediliyor. Mevcut saç ekim tekniklerinden daha etkili olduğunu da iddia eden ABD’li bilim insanları, bu yöntemi henüz hayata geçirebilmiş değiller.

Bunların yanı sıra bilim insanlarının kelleşme sorununa kökten çözüm olacağı düşünülen saç klonlama ile ilgili çalışmaları da devam ediyor. Saç klonlama kavramının temelinde tek bir saç kökünden, kişinin bünyesiyle birebir uyumlu saç kökleri üretmek yatıyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde ciddi ilerlemeler kaydedilmiş olsa da günümüzde hala insan saç kökü hücreleri başarılı bir şekilde klonlanabilmiş değildir.

Saç dökülmesi sorunu yaşayan insanların, yaptıkları araştırmalarda en sık rastladıkları saç ekim tekniği FUE’dir. Bilindiği üzere FUE, donör bölgede yara izi bırakmama ve FUT Tekniği’ne oranla çok daha fazla saç kökü toplayabilme gibi çeşitli avantajlar sunmaktadır. Saç ekiminde son teknoloji hiç şüphesiz FUE ve DHI yöntemleridir. Her geçen gün yeni araştırmalar yapılmaktadır, yeni bir teknik oluşturmaktan ziyade, mevcut teknik geliştirilmekte yani teknik daha da iyileştirilmektedir. FUE nin bir avantajı uzun saçlı kişilerde gerçekleştirilebilmesidir. FUE ile yapılan operasyon öncesinde, saç köklerinin toplandığı donör bölge makineyle traş edilir ve saç kökleri toplanır. Traşsız Saç Ekimi olarak da bilinen Uzun Saç FUE Tekniği, gerek operasyonun uzun sürmesi, gerekse de maddi külfeti sebebiyle çok az sayıda merkezde uygulanmakta ve daha az tercih edilmektedir.

FUE tekniği ek uygulamalar ve yeni medikal cihazlar ile sürekli olarak geliştirilmeye devam etmektedir.

DHI (Direct Hair Implantation), hastanın cildini kesmeyi gerektirmediği için mikro-FUE olarak adlandırılabilir ve sadece 1 mm veya daha küçük çaplı punçlar, verici alandan kılları tek tek almak için kullanılır.

DHI saç ekimi tekniği, maksimum hasta konforu, iz bırakmayan ve doğal görünümlü sonuçlar elde etmek için prosedürün her adımında en iyi yaklaşımı alan test edilmiş ve standartlaştırılmış bir yöntemdir. Kafa derisinde FUE tekniğinde olduğu gibi dikiş atılmaz, neredeyse ağrısızdır, görülebilir yara izi oluşmaz, iyileşme süresi kısadır hatta ertesi gün işe geri dönülebilir. Fakat DHI yönteminin  bazı dezavantajları da vardır ;

  • Yeni bir teknik olması nedeni ile, diğer yöntemlere oranla daha pahalı bir yöntemdir.
  • Her ne kadar neşter kullanılmadan yapılan bir işlemse de, olası enfeksiyonlara kapılma ihtimali vardır
  • Uygulamada greftler tek tek alındığından, işlem süresi diğer saç ekim işlemlerine oranla daha uzun sürer.
  • FUE tekniğinde 6-8 saatte bitecek olan işlem, DHI tekniğinde 2 ila 3 gün sürebilmektedir.
  • Saçların dökülme ve yeniden çıkma süreleri arasında diğerlerinden farkı yoktur.
  • Yeni uygulanan bir metot olduğu için her yerde uygulama tercih edilmez.

FUE tekniğine göre sonuçlar henüz daha başarılı değildir.

SAÇ EKİMİNDE TECRÜBE

Saç Ekimine ilişkin bütün hizmetleri veriyoruz. En son teknolojik aletlerle, en yeni tekniklerle, çok ahlaklı ve tecrübeli bir ekiple, steril ortamlarda, A Plus hastanelerde, ameliyathane ortamında, uygun fiyatlara kaliteli hizmete ulaşmak için bize fotoğraflarınızı göndermeniz yeterlidir. Aynada her bakışta bizi  güzel bir şekilde  anmak ister misiniz ? Biz çok isteriz… Yaptığımız vaka örneklerini görmek, önceki vakalarımızla tanışmak ve ücretsiz saç analizi için sizleri kliniğimize bir kahve içmeye davet ediyoruz, kırk yıl hatırı olsun diye… Hep iyi hatırlamak ve hatırlanmak için… Amacımız işimizi icra ederken, iyi niyetler, güzel dostluklar biriktirmektir.

Saç Ekimi

Saç ekiminde dünyada kullanılan yöntemlerden ikisi FUT ve FUE (Follicular Unit Extraction) teknikleridir. Ülkemizde de güncel olarak en yaygın kullanılan yöntem bunlardan FUE yöntemidir. FUE yöntemi lokal anesteziyle yapılan bir işlemdir. Ense bölgesinden tek tek 0,7 mm uzunluğunda punchlarla iki kulak...

Sakal Ekimi

Sakal, erkekler için büyük önem oluşturmaktadır. Fakat bazı sağlık problemlerinden veya farklı sorunlardan dolayı bazı erkeklerde sakal normalden daha az çıkar. 15 yaşından sonra çıkmaya başlayan sakal genellikle hormon bozukluğu nedeniyle çıkmamaktadır. Sakal probleminin çözümü oldukça basittir...

Kaş Ekimi

Kaş ekimi kaş eksikliği için tıbbi açıdan yapılacak müdahale kaş nakli olarak ön plana çıkmaktadır. İnsan yüzünü bütün olarak ele aldığımızda her parçanın ayrı ve tamamlayıcı bir rolü vardır. Bu parçaların da kendi içinde eksiklikleri olduğunda kişide kendini kötü hissetmesine neden olacak güven eksikliği olarak ortaya çıkar...

Bize Ulaşın

Call Now Button Şimdi Ara