Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi, hastane ortamında, saç ekimi doktorları ve hemşirelerden oluşan bir ekip tarafından, yaklaşık 8-10 saat süren operasyonlarla, ense bölgesi olarak belirlenen kişinin donör alanından alınan saç köklerinin önceden belirlenen kelleşmiş alana nakledilmesi ile yapılır. Saç ekimi merkezinde operasyona hazırlık 5 temel aşamadan oluşur.

1.Kan Testi
Kanınız, şeker seviyesi, Hepatit B, C ve HIV virüsleri, kan pıhtılaşma hızı ve diğer bazı enfeksiyon ve virüsler ile ilgili geniş bir tetkikten geçirilir. Saç ekimine engel bir durum olup olmadığına dair kan değerleriniz dikkatlice kontrol edilir. Saç ekimi operasyonu için risk oluşturabilecek bir durum yoksa operasyona hazırlık süreci devam eder.

2. Hasta Onay Kağıdının İmzalanması
Operasyon ile ilgili doktorunuza soru sormaktan çekinmeyin. Operasyon öncesinde kafanıza takılan tüm soruları doktorunuza sorunuz. Bu formda yer alan bilgileri tamamen doğru bir şekilde doldurmanız gerektiğini unutmayın. Operasyon günü veya öncesinde içtiğiniz vitamin aspirin ya da her ne olursa olsun kullandığınız ilaçları doktorunuza belirtiniz.

3. Saç Ekimi Planlanması
Doktor, saç ekimi planlaması için, hastanın donör bölgesinin yoğunluğunu, kelleşme seviyesini, saç kökü yapısını inceler. Ayrıca ön saç çizgisinin en iyi şekilde belirlenebilmesi için hastanın yüz yapısı da incelenerek en doğal alın çizgisi mesafesi ve şekli hesaplanır.  Alın bölgesine yapılacak saç ekme işlemi için hasta ile birlikte ön alın çizgisi belirlenir. Ön saç çizgisi belirlenirken, donör bölgenizin verdiği imkanlar ile sizin beklentilerinizin uyuştuğuna emin olunuz. Doğal bir görüntü için doktorunuzun tavsiyelerine güveniniz.

4. Saçın Tıraş Edilmesi
Saç tıraşı yapılmadan saç ekimi yapılması, operasyon sürecini uzatmakta ve operasyonu bir miktar zorlaştırmaktadır. Saç ekimi operasyonu için gerekli olan ideal saç boyu 1 numara tıraş edilmiş saç kökleridir. 1 numara kesilmiş saç boyu, özellikle mikromotor ile yapılacak greft toplama işlemi için en ideal uzunluktur. Bu toplama işlemini oldukça kolaylaştırır ve saç köklerinin toplanması esnasında çevredeki saç köklerine zarar gelmesini önler.

5. Hastanın Operasyon Odasına Alınması
Saç ekimi operasyonları 48-10 saat arasında süren uzun soluklu operasyonlardır, operasyon odasında sedyeye yatırılan hasta bu süreyi lokal anestezi altında ve uyanık geçirecektir. Ancak bu süreçte, lokal anestezi sayesinde herhangi bir ağrı ya da acı hissetmeyecek olan hasta, uyuyabilir, müzik dinleyebilir, doktorun onayı ile televizyon izleyebilir. Saç ekimi operasyonu süresinde acıkacak olan hasta, operasyona ara verildiğinde kendisini rahatsız etmeyecek hafif bir yemek yiyebilir.

Saç ekimi operasyonları lokal anestezi altında yapılmaktadır. Lokal anestezi bölgesel bir hissizlik yarattığı için, operasyon süresi boyunca hasta uyanık ve tamamen kendindedir.

6.Greftlerin Toplanması
Saç ekiminin ilk ve en temel aşaması olan greftlerin toplanması esnasında, ense bölgesindeki saç kökleri manuel punç ya da mikromotor yöntemiyle tek tek gevşetilir.

7.Toplanan Greftlerin Ekime Hazırlanması
Toplanan greftlerin ekime hazırlanması iki temel aşamadan meydana gelir. Bunlar; greftlerin ayıklanması ve saç köklerinin muhafaza edilmesidir.

8.Kanalların Açılması
Kanal açma işlemi, saç ekiminde doğallığı etkileyen en önemli aşamadır. Kanal açma işlemine geçmeden önce, ağrı ya da acı hissedilmemesi için, ekim yapılacak olan bölgeye de lokal anestezi işlemi uygulanır.

9.Saç Köklerinin Yerleştirilmesi
İlk aşamada saç kökleri toplanmış, ikinci aşamada ayıklanmış ve üçüncü aşamada ise kanallar açılmıştır. Dördüncü ve son aşamada soğuk bir ortamda bekletilen saç kökleri açılan kanallara yerleştirilir. Saç köklerinin yerleştirilmesi işlemi sonrasında operasyon tamamlanır. Bu işlemin süresi ekim yapılacak olan saç kökü sayısına göre değişmekle birlikte yaklaşık 3-4 saat sürebilmektedir. Saç kökleri yerleştirildikten sonra ekim yapılan alan açık bırakılır.

Saç ekimi operasyonu sonrasında hastanın, saç ekimi merkezinde yatılı kalmasına gerek duyulmaz. Operasyon sonrasında hasta evinde istirahat edebilir.  Uzun süre operasyonda kaldığı için, eve döneceği zaman hastanın yanında bir kişinin olması tercih edilmelidir. Saç ekimi sonrası hastaya düşen görevleri doğru şekilde yerine getirmek, saçlarınızın daha sağlıklı büyümesine yardımcı olacaktır.

SAÇ EKİMİNDE TECRÜBE

Saç Ekimine ilişkin bütün hizmetleri veriyoruz. En son teknolojik aletlerle, en yeni tekniklerle, çok ahlaklı ve tecrübeli bir ekiple, steril ortamlarda, A Plus hastanelerde, ameliyathane ortamında, uygun fiyatlara kaliteli hizmete ulaşmak için bize fotoğraflarınızı göndermeniz yeterlidir. Aynada her bakışta bizi  güzel bir şekilde  anmak ister misiniz ? Biz çok isteriz… Yaptığımız vaka örneklerini görmek, önceki vakalarımızla tanışmak ve ücretsiz saç analizi için sizleri kliniğimize bir kahve içmeye davet ediyoruz, kırk yıl hatırı olsun diye… Hep iyi hatırlamak ve hatırlanmak için… Amacımız işimizi icra ederken, iyi niyetler, güzel dostluklar biriktirmektir.

Saç Ekimi

Saç ekiminde dünyada kullanılan yöntemlerden ikisi FUT ve FUE (Follicular Unit Extraction) teknikleridir. Ülkemizde de güncel olarak en yaygın kullanılan yöntem bunlardan FUE yöntemidir. FUE yöntemi lokal anesteziyle yapılan bir işlemdir. Ense bölgesinden tek tek 0,7 mm uzunluğunda punchlarla iki kulak...

Sakal Ekimi

Sakal, erkekler için büyük önem oluşturmaktadır. Fakat bazı sağlık problemlerinden veya farklı sorunlardan dolayı bazı erkeklerde sakal normalden daha az çıkar. 15 yaşından sonra çıkmaya başlayan sakal genellikle hormon bozukluğu nedeniyle çıkmamaktadır. Sakal probleminin çözümü oldukça basittir...

Kaş Ekimi

Kaş ekimi kaş eksikliği için tıbbi açıdan yapılacak müdahale kaş nakli olarak ön plana çıkmaktadır. İnsan yüzünü bütün olarak ele aldığımızda her parçanın ayrı ve tamamlayıcı bir rolü vardır. Bu parçaların da kendi içinde eksiklikleri olduğunda kişide kendini kötü hissetmesine neden olacak güven eksikliği olarak ortaya çıkar...

Bize Ulaşın

Call Now Button Şimdi Ara