Sık Sorulan Sorular

S?

SAÇ EKİMİNDEN NEDEN TÜRKİYE TERCİH EDİLİYOR?

C.

Saç ekimi Türkiye’de uzun senelerden bu yana uygulanmaktadır. Bu durum daha çok vakanın görülmesi daha çok saç ekiminin yapılması anlamına gelmektedir.  Bu sebeple Türkiye’de saç ekimi yapan ekipler oldukça tecrübelidir. Sağlık turizmi açısından oldukça gözde olan Türkiye’de saç ekim hastaları kaliteli hizmet almanın yanı sıra bu süreç içerisinde turistik ziyaretlerde gerçekleştirebilmektedir. Bunların yanı sıra saç ekimi fiyatlarının oldukça uygun olması ve ekilen greft sayısının yüksek olması Türkiye’yi saç ekimi operasyonlarında tercih edilen bir ülke haline getirmektedir.

S?

DÜNYA GENELİNDE SAÇ DÖKÜLME ORANI VE SAYISI NEDİR?

C.

Dünya genelinde 3 erkekten 1 i ve her 4 kadından biri hayatının bir döneminde saç dökülmesi problemi yaşamaktadır. Kalıcı saç dökülmesi oranları kadınlarla kıyaslandığında erkeklerde daha fazladır. 20’li yaşlarda %20 olan saç dökülmesi oranı 50’li yaşlara gelindiğinde ise %50’lere çıkmaktadır. Buradan da anlaşılıyor ki, 50 yaşına gelen her 2 erkekten bir saç dökülmesi sorunu yaşamaktadır.

S?

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

C.

En kalıcı ve yaygın görülen saç dökülme sebebi özellikle erkekleri etkileyen genetik saç dökülmesidir. Çevresel faktörler, stres, beslenme şekilleri ya da hormonal değişiklikler de saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Saç dökülmeleri saçkıran gibi çeşitli hastalıklar ya da kemoterapi gibi hastalıkların tedavileri sebebiyle de olabilmektedir.

S?

SAÇ DÖKÜLMESİ TİPLERİ NELERDİR?

C.

Genetik yapıdan kaynaklı olarak tepe bölgesinden başlayarak saç köklerinin çoğunlukla kalıcı olarak döküldüğü erkek tipi dökülme, saç köklerinin kafanın her yerinde eşit olarak seyreldiği kadın tipi dökülme ve çeşitli hastalıklar ya da akut durumlar sebebiyle saç köklerinin kafanın sadece belirli bir bölgesinde döküldüğü bölgesel dökülmelerdir. 

S?

KADINLARDA ERKEK TİPİ DÖKÜLME GÖRÜLEBİLİR Mİ?

C.

Evet görülebilir ancak kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi daha nadir görülmektedir. Kadınlarda oluşan erkek tipi saç dökülmesi tamamen genetik yapıyla ilgilidir. Bunun sebebi kadınlık hormonunu baskılama yetisini ortadan kaldıran iki çekinik genin bir araya gelmesi olarak özetlenebilir.

S?

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER NELERDİR?

C.

Doğru beslenme ile sigara ve stresten uzak durmanın yanı sıra saç dökülmesi yaşayan kişiler için saç aşısı, saç mezoterapisi gibi uygulamalar kullanılabilir. Saç besleyici vitamin takviyeleri sprey serum ve şampuanlar tercih edilebilir.

S?

BİOFİBER SAÇ NEDİR?

C.

Naylonumsu sentetik bir yapıya sahip olan biofiber saç uzayamaz ve klorlu sulardan ve dış etkilerden çabucak etkilenecek olan biofiber saç kişinin hayatını kısıtlar. Isı ve şekillendiricilerden yüzünden hızlı bir şekle yıpranır.

S?

HANGİ DURUMLARDA BİOFİBER SAÇ TERCİH EDİLEBİLİR?

C.

Öncelikle kendi doğal saçlarınızdan faydalanılarak yapılan saç ekimleri tercih edilmelidir. Donör alanı ciddi anlamda yetersiz olan normal bir saç ekimine uygun olmayan ve  açıklığı çok fazla kişilerde hastalarda biofiber kullanımı düşünülebilir.

S?

SAÇ EKİMİ NEDİR?

C.

Genetik veya çevresel nedenlerle saç dökülmesi yaşanan bölgelere estetik görünüm sağlamak amacıyla başka bir bölgeden saç foliküllerinin alınarak eksiklik yaşayan bölgeye nakledilmesi işlemine saç ekimi denilmektedir.

S?

SAÇ EKİMİNDE BAŞARI ORANI NEDİR?

C.

Doğru ortamda doğru ekip ve doğru doktorla yapıldığı ve doktorun tavsiyelerine uyulduğu sürece saç ekim operasyonlarında başarı oranı oldukça yüksektir.

S?

KİMLER SAÇ EKİMİ YAPABİLİR?

C.

Saç ekimi işlemi Sağlık Bakanlığı’nca sertifikalı medikal estetik doktorları, plastik cerrahlar ve  dermotologlar ve tarafından yapılması uygun görülen cerrahi operasyonlardır.

S?

SAÇ EKİMİ KİMLERE YAPILABİLİR?

C.

Kalıcı saç dökülmesi yaşayan saç dökülmesinin büyük çoğunluğu tamamlanmış donör bölgesinde yeteri kadar saç bulunan operasyon sırasında kişinin sağlığını riske atabilecek bir hastalığa sahip olmayan erkek ya da kadın herkese saç ekimi yapılabilmektedir.

S?

SAÇ EKİMİNİ HEMŞİRELER YA DA SAĞLIK TEKNİSYENLERİ YAPABİLİR Mİ?

C.

Saç ekimi operasyonları 8 saate kadar uzayabilen ve çeşitli aşamaları olan operasyonlardır. Saç ekim operasyonları en az 4-5 kişiden oluşan bir ekip tarafından yapılmalıdır. Bu ekip içerisindeki sağlık teknisyenleri ve hemşireler de saç ekim doktorunun yönettiği saç ekimi operasyonunun belirli aşamalarını yürütmektedir.

S?

SAÇ EKİMİ OPERASYONLARI NEREDE YAPILIR?

C.

Saç ekimi operasyonları Sağlık Bakanlığı’nca onaylı hastaneler, cerrahi tıp merkezleri ya da sağlık merkezlerindeki tam teçhizatlı sterilizasyon şartları tam olarak sağlanmış operasyon odalarında yapılır.

S?

KİŞİNİN SAÇ EKİMİ İÇİN UYGUN OLUP OLMADIĞINA NASIL KARAR VERİLİR?

C.

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiye öncelikle saç analizi yapılmakta ve çeşitli testlerle saç dökülmesinin kalıcı mı yoksa bir hastalık sebebiyle mi ortaya çıkmış geçici bir saç dökülmesine mi sahip olduğuna karar verilmektedir. Özellikle genetik kaynaklı saç dökülmeleri ve erkek tipi dökülmeler kalıcı saç dökülmeleri arasında girmektedir. Bir diğer konu da kişinin donör bölgesindeki saç miktarının saç ekimi operasyonu için yeteli olup olmadığının belirlenmesidir. Kişiden yapılan kan testleriyle herhangi bir ciddi hastalığa sahip olup olmadığı da kontrol edilir. Saç analizi ve muayene esnasına bunlara bakılarak kişinin saç ekimi için uygun olup olmadığına karar verilir.

S?

SAÇLARI SEYRELMEYE BAŞLAMIŞ HER KİŞİ SAÇ EKİMİ İÇİN UYGUN MUDUR?

C.

Hayır değildir. Saç ekimi operasyonları için öncelikle saç dökülmesinin sebebi araştırılmalıdır. Erkek tipi dökülmelerde saç dökülmesinin büyük ölçüde tamamlanmış olması beklenmektedir. Saç dökülmesi tamamlanmadan yapılan saç ekimlerinde daha sonradan dökülen saçlar estetik olmayan görüntülere sebep olabilmekte ve ikinci bir saç ekimi operasyonu gerekebilmektedir. Bunun yanı sıra donör bölgenin uygunluğu da saç ekim operasyonlarının başarılı bir şekilde yapılabilmesi için önemli bir etkendir. Saçları seyrelmeyle başlamış kişilerin operasyon öncesi saç analizi yaptırması gerekmektedir.

S?

SAÇ EKİM OPERASYONLARI PAHALI MIDIR?

C.

Saç ekimi operasyonlarının sağlık turizmi çerçevesinde olması ve yurtdışından çok hasta gelmesi sebebiyle özellikle Türkiye’de diğer ülkelere göre kıyaslandığında uygundur. Yurtdışında 5000 Euro’ya yapılan operasyonlar ülkemizde 1500 Euro civarında yapılabilmektedir. Saç ekimi fiyatları ekilecek greft sayısına ve serbest piyasa sebebiyle saç ekim merkezlerine göre de değişiklik göstermektedir.

S?

BAZI SAÇ EKİM MERKEZLERİNİN FİYATLARI NEDEN ÇOK YÜKSEK?

C.

Saç ekim merkezlerinin başarı oranı, doğallık konusundaki iddiası ya da doktorların yoğunluğu fiyatları etkileyebilmektedir. Ancak bunların yanı sıra bazı merkezlerin fiyatlarının çok daha yüksek olmasının sebebi hastalarına  sunduğu lükse giren yan özelliklerdir. Merkezin yeri ve marka değeri gibi sebepler hastaya saç ekim ücretlerinin yanı sıra reklam değeri ve lüks sunumların bedelinin de ücrete yansıtılmasına sebep olmaktadır.

S?

SAÇ EKİM OPERASYONLARI NE KADAR SÜRMEKTEDİR?

C.

Saç ekim operasyonlarının süresi ekim yapılacak greft sayısı ile doğru orantılıdır ancak ortalama bir saç ekim operasyonu 4 ile 8 saat arasında sürebilmektedir. Bu süreç içerisinde gerekli görüldüğü takdirde operasyona ara verilebilmektedir.

S?

SAÇ EKİMİ YÖNTEMİYLE EKİLEN SAÇLAR DÖKÜLÜR MÜ?

C.

Hayır dökülmez. Ekilen bölgede sağlıklı bir şekilde çıkan saçlarında yeniden kellik oluşturduğu görülmemiştir. Saç ekimi operasyonlarında genellikle donör bölge olarak iki kulak arasında kalan ense bölge tercih edilmektedir. Bu bölgedeki saçlar diğer saç köklerine göre çok daha uzun ömürlü ve genetik olarak dökülmeye yatkın bir yapıda değildir. Ense bölgesinden alınarak ekilen saç köklerinin uzun seneler boyunca dökülmesi beklenmemektedir.

S?

SAÇ EKİMİ OPERASYONUNDA CANIM YANAR MI?

C.

Saç ekim operasyonları lokal anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon süresince hastanın herhangi bir acı ağrı hissetmesi beklenmez ancak lokal anestezi yapıldığı 1-2 dakikalık sürede kişi enjeksiyon iğnesi dolayısıyla ufak bir acı hissedebilmektedir. Operasyon sonrasındaki 1-2 gün operasyon yapılan bölgede hafif bir zonklama ve ağrı olabilmektedir ancak bu durum basit ağrı kesiciler sayesinde önlenebilmektedir.

S?

SAÇ EKİMİ İŞLEMİ İÇİN BİR YAŞ SINIRLAMASI VAR MIDIR?

C.

Saç ekimi operasyonları için teknik olarak bir yaş sınırlaması olmamakla birlikte saç dökülmesi tamamlanmamış olacağı için 22 yaşından önce saç ekimi tavsiye edilmemektedir. Sağlık durumu ve dönor bölgenin yeterliliği elverdiği sürece saç ekiminin bir üst yaş sınırı yoktur.

S?

SAÇ EKİMİ HANGİ BÖLGELERDEN YAPILABİLİR?

C.

Saç ekimi için ilk olarak tercih edilen bölge iki kulak arasında kalan ense bölgesidir. Ense bölgesindeki saç kökleri genel saç yapısına uygunluğu ve dökülmemesi sebebiyle tercih edilmektedir. Ancak vücudun diğer bölgelerinden de saç ekimi yapılabilmektedir bunlar tercih edilme sırasına göre göğüs bölgesi sırt bölgesi kol ve bacak bölgeleridir.

S?

SAÇ KÖKÜ ALINAN BÖLGELERDE TEKRARDAN SAÇ UZAR MI?

C.

Saçların alındığı donör bölgeden saç kökleri alındığı için tekrardan saç teli uzamaz ancak FUE yöntemiyle saç kökleri tek tek ve ara ara toplandığı için ense bölgede iz kalmaz, saç köklerinin alındığı yerler belli olmaz.

S?

VÜCUTTAN ALINAN KILLARLA SAÇ EKİMİ YAPTIRMAK SAKINCALI MIDIR?

C.

Vücuttan alınan köklerle saç ekimi yapılabilmektedir. Vücudun farklı bölgeleri de normal saç folikülü içermektedir ancak kıl yapısındaki farklılıklar sebebiyle görüntüsel bir takım farklılıklar yaşanabilmektedir ama sağlık açısından herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. İhtiyaç olduğu durumlarda özellikle göğüs bölgesinden alınan kıllarla saç ekimi uygulamaları yapılabilmektedir.

S?

SAÇ EKİMİ TEKNİKLERİ NELERDİR?

C.

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan saç ekim tekniği FUE saç ekimidir. FUE den daha eski bir yöntem olarak FUT yöntemi de hala bazı kişiler tarafından uygulanmaktaysa da günümüzde geçerliliğini yitirmek üzeredir. Bugün FUE saç ekim tekniğinden daha yeni bir teknik bulunmuyor olsa da FUE tekniğiyle birleştirilen ek uygulamalarla FUE tekniği geliştirilmektedir.

S?

SAÇ EKİMİNDE EN İYİ TEKNİK NEDİR?

C.

Saç ekiminde uygulanan en iyi teknik FUE yöntemiyle saç ekimidir. Günümüzde sürekli gelişen tıp teknolojileri sayesinde FUE tekniğini iyileştirmek amacıyla yan uygulamalara yer verilmekte ve geliştirilen yeni medikal cihaz ve aletlerle FUE tekniği iyileştirilmektedir.

S?

FUE TEKNİĞİ KAÇ YILDIR UYGULANMAKTADIR?

C.

FUE tekniği ile saç ekimi yaklaşık 10 yıldır uygulanmaktadır. Fue tekniğinin avantajı saç köklerinin tek tek alınması sonucu donör bölgede oluşacak iz ihtimalinin ortadan kaldırıyor olmasının yanı sıra daha çok saç kökünün toplanabiliyor olmasıdır.

S?

FUE TEKNİĞİYLE SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

C.

Fue tekniği saç köklerinin tek tek toplandığı bir saç ekim tekniğidir. FUE tekniğinde öncelikle saç kökleri donör bölgeden tek tek toplanarak ayıklanır ve ekime hazır hale getirilir. Daha sonra saç ekimi yapılacak olan bölgeye toplu iğne başı büyüklüğünde kanallar açılır ve hazırlanan saç kökleri bu kanallara tek tek yerleştirilir. Yeni geliştirilen medikal cihazlar sayesinde FUE tekniğinde kanal açmadan saç kökleri direkt olarak ekim alanına yerleştirilebilmektedir.

S?

SAÇ EKİMİ OPERASYONLARINDA NASIL BİR ANESTEZİ YÖNTEMİ KULLANILIR?

C.

Saç ekim operasyonları sadece belirli bir bölgenin uyuşturulması anlamına gelen lokal anestezi altında yapılmaktadır. Genel anestezi riskli bir uygulama olduğu için tercih edilmemektedir. Kişinin operasyon korkusu olduğu durumlarda sedasyon yöntemi ile hastanın operasyon süresince hafif uyku da kalması sağlanabilse de doktorlar tarafından tercih edilen en uygun anestezi yöntemi lokal anestezidir.

S?

SAÇ EKİMİ OPERASYONLARI GENEL ANESTEZİ İLE YAPILIR MI?

C.

Genel anestezi taşıdığı riskler sebebiyle saç ekim operasyonlarında yapılmamaktadır. Ağrı eşiği çok düşük olan hastalarda ya da operasyon korkusu olan kişilerde sedasyon yöntemiyle kısa süreli uyuklama hali sağlanmaktadır.

S?

FUE TEKNİĞİNDE KULLANILAN MİKRO MOTOR NEDİR?

C.

Mikromotor FUE tekniğiyle yapılan saç ekimlerinde donör bölgeden saç köklerinin toplanması için kullanılan standart ve dinamik medikal bir cihazdır. Doktorun kullanım şekline ve isteğine göre çalışma devirleri ayarlanabilmektedir.  Mikromotor cihazının ucuna takılan saç köklerinin toplanmasını sağlayan punç ismini verdiğimiz küçük uçlarla saç kökleri gevşetilerek yerlerinden çıkarılır. 0,04 ya da 0,08 mm çapında büyüklüklere sahip olabilen bu punçlar kişiye özel ve tek kullanımlıktır.

S?

MİKROMOTOR NASIL KULLANILMAKTADIR?

C.

FUE tekniğinde saç köklerinin toplanması için kullanılan mikromotor cihazı kalın elektronik bir kaleme benzetilebilir. Diş hekimliğinde de kullanılan bu cihaz ucuna takılan punç ismi verilen sivri uçları istenilen devirde döndürerek saç köklerinin toplanması esnasında folikülleriyle gevşetilmesini sağlamaktadır.

S?

SAÇ EKİMİNİN EN ÖNEMLİ AŞAMASI HANGİSİDİR?

C.

Saç ekimlerinin en önemli aşaması kanal açma işlemidir. Saç ekiminde açılan kanalların yönleri derinlikleri ve açıları saç ekimi sonucunun doğallığının belirlemektedir.

S?

SAÇ EKİMİNDE PERKÜTAN YÖNTEM NEDİR?

C.

Perkütan yöntem FUE yönteminde kullanılan kanal açma uygulamalarından biridir. Perkütan yöntemde kanal açmak için tercih edilen ucu daha yuvarlak ve özel olarak açılandırılmış medikal cihazlar kullanılarak dik ya da yatay yerine olabildiğince kök yapısına uyumlu yuvarlar kanallar açılması sağlanmaktadır. Perkütan yöntem ekim yönlerinin çok daha rahat ve ayrıntılı olarak belirlenmesini sağlar.

S?

ROBOTİC SAÇ EKİM TEKNİĞİ NEDİR?

C.

Robotik saç ekim tekniği FUE saç ekim tekniğinin robota benzeyen medikal bir cihaz tarafından yapılmasını sağlayan bir yöntemdir. Saçların toplanma işlemi saç ekim ekibi tarafından değil bir robot tarafından gerçekleştirilmektedir. Robotik saç ekiminde saç köklerinin ekilmesi yine doktor tarafından el yordamıyla gerçekleştirilir.

S?

DIREKT SAÇ EKİMİ (DHI) NEDİR?

C.

FUE yöntemiyle toplanan saç kökleri öncelikle tek tek temizlendikten sonra kalem benzeri medikal bir alete yerleştirilir. Ekim öncesinde kanal açılma gerekliliğini ortadan kaldıran bu alet sayesinde DHI ile saç ekiminde toplanan saç kökleri doğrudan yeni alana yerleştirilir. DHI yöntemiyle yapılan saç ekimleri operasyon süresi açısından avantaj kazandırmaktadır.

S?

SAÇ EKİMİ OPERASYONU ÖNCESİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

C.

Saç ekimi operasyonu öncesinde kişinin sigara içmemesi tavsiye edilmektedir. Saç ekimi operasyon günü doktorunun bilgisi dışında vitamin aspirin ya da ağrı kesici dahil olmak üzere herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Operasyon öncesi ve esnasında hafif yiyecekler tercih edilmelidir.

S?

SAÇ EKİMİ OPERASYONU ÖNCESİNDE HANGİ KONTROLLER YAPILIR?

C.

Saç ekimi öncesinde saç analizi ve saç muayenesi yapılan kişiden 1 tüp kan alınarak herhangi bir hastalığa sahip olup olmadığının anlaşılabilmesi için tetkike gönderilir. Saç analizi sayesinde saç dökülmesi çeşidi ve sebebi anlaşılan kişi kan testleri sonucunda saç ekimine engel olabilecek herhangi bir hastalığa sahip değilse saç ekimi planlanması ve saç ekimi operasyonu için gün belirlenir.

S?

SAÇ EKİMİ ÖNCESİNDE SAÇLARIN KESİLMESİ ŞART MIDIR?

C.

Saç ekimi operasyonu öncesi genellikle saçlar traş edilmektedir. Bu durum operasyonun daha kolay ve rahat geçmesini sağlamak açısından önemlidir ancak özel bazı durumlarda saçlar kesilmeden de saç ekimi operasyonu yapılabilmektedir. Saçların kesilmeden saç ekimi yapılması operasyon süresini uzatmaktadır.

S?

SAÇ EKİMİ ÖNCESİNDE ASPİRİN İÇEBİLİR MİYİM?

C.

Aspirin kan sulandırıcı ilaçlar grubuna girmektedir. Saç ekimi öncesinde doktor tavsiyesi olmadan aspirin kullanmak operasyon sırasında gereğinden fazla kanamaya sebep olabileceği için kullanılmamalıdır. Saç ekimi operasyonu öncesi alacağınız her türlü medikal ilaç veya gıda takviyesi niteliğindeki ilaçlar için doktorunuza başvurunuz.

S?

SAÇ EKİMİ ÖNCESİNDE SAÇLARIMI KENDİM KESTİRMELİ MİYİM?

C.

Hayır. Saç ekimi öncesinde doktorunuzun saçlarınızın doğal halini görmesi gerekebilmektedir. Saç ekimi operasyonları için yapılan saç kesimleri saç ekim merkezleri tarafından yapılmaktadır.

S?

SAÇ EKİMİ ÖNCESİNDE HERHANGİ BİR TEST YAPTIRMAK GEREKİR Mİ?

C.

Saç ekimi operasyonları öncesinde kişiden alınan 2 tüp kan ile HIV Hepatit Şeker gibi birtakım hastalıkların kontrolü sağlanmaktadır. Saç ekimi öncesi yapılacak olan bu tahliller saç ekim merkezi tarafından yapılır.

S?

HANGİ HASTALIKLARA SAHİP KİŞİLERE SAÇ EKİMİ YAPILMAZ?

C.

İleri derecede kalp hastalığına sahip olan, HIV pozitif virüsü taşıyan ve hepatit C hastalığı olan kişilerde saç ekimi operasyonları yaptırılması uygun görülmemektedir. Bu hastalıklara sahip kişilerde öncelikle kendi sağlıkları daha sonrasında da saç ekim ekibinin sağlığı açısından saç ekimi operasyonları riskli görülmektedir.

S?

SAÇLARIN İNCE TELLİ OLMASI SAÇ EKİMİ OPERASYONUNU ETKİLER Mİ?

C.

İnce telli saçların saç açıklığını ve saç ekimi için kullanılacak donör alanı kamufle etme olanağı daha düşüktür. İnce telli saçlara sahip kişilere yapılacak saç ekimlerinde daha yoğun greft sayısı tercih edilebilmekte bazı durumlarda ikinci bir operasyon uygun görülebilmektedir ancak bunun haricinde ince telli saçlara sahip kişilerin saç ektirmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

S?

ŞEKER HASTALIĞI OLAN KİŞİLER SAÇ EKİMİ YAPTIRABİLİR Mİ?

C.

Şeker hastalığına sahip olan kişiler bu hastalıkları kontrol altında olduğu sürece saç ekimi yaptırabilirler. İlaç kullanan ve şeker düzeyi normal seviyede olan kişiler için saç ekimi operasyonu öncesinde kendi doktorlarıyla danışmak koşuluyla saç ekimi operasyonu yaptırmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

S?

TANSİYON HASTALIKLARINA SAHİP KİŞİLER SAÇ EKİMİ YAPTIRABİLİR Mİ?

C.

Tansiyon hastalıklarına sahip kişilerin saç ekimi yaptırabilmesi için ilk olarak tansiyon takibi yapan doktorunun onayı gerekmektedir. Tansiyonu riskli seviyelerde olmayan kişilerde özellikle tansiyonun tetiklediği kronik hastalıklar veya kalp hastalığı gibi hastalıkların olmadığı durumlarda tansiyon hastalığına sahip kişilere saç ekimi yapılabilmektedir. Özellikle yüksek tansiyona sahip kişilerin kan dolaşımı daha güçlü olduğu için saç ekim operasyonu yaptırmak için risk taşımıyorsa ekim sonuçlarının çok daha başarılı olduğu görülmüştür.

S?

YANIK VE YARA İZİ İÇİN YAPILAN SAÇ EKİMLERİNDE FARKLI TETKİKLER GEREKLİ MİDİR?

C.

Yara yanık ve skar izi sebebiyle yapılan saç ekimlerindeki uygulamalar normal saç ekimleriyle aynıdır. Öncesinde yapılması gereken özel bir tetkik yoktur ancak elle yapılan muayene ile bölgedeki kan dolaşımı ve dokunun kalınlığı kontrol edilmektedir. Saç ekimi yapılacak alanın durumu operasyon için uygunsa saç ekimi yapılabilir.

S?

YANIK VE YARA İZİNDE EKİLEN SAÇLARIN DÖKÜLME İHTİMALİ VAR MIDIR?

C.

Yanık yara ya da skar izi sebebiyle yapılan saç ekiminde ekilen saçlar eğer çıktıysa tekrar dökülmemektedir ancak bu gibi durumlarda deride doku tahribatı söz konusu olduğu için yeterli kan akışı sağlanamazsa ekilen saçların çıkmama ihtimali söz konusudur.

S?

SAÇ KIRAN VEYA SEDEF HASTALIĞI OLAN KİŞİLER SAÇ EKİM OPERASYONU YAPTIRABİLİR Mİ?

C.

Evet yaptırabilir ancak saç ekim operasyonu öncesinde bu hastalıkların kontrol altına alınmış olması gerekmektedir. Kişinin saç ekimi operasyonu öncesinde bu hastalıklarına dair olan doktorunun konu hakkında onayına başvurulması ve gerekli bilgilerin alınması gerekmektedir.

S?

HIV POZİTİF YA DA HEPATİT HASTALIĞI OLAN KİŞİLER SAÇ EKİMİ YAPTIRABİLİR Mİ?

C.

Bulaşıcı niteliği sahip olan hastalıklarda saç ekimi operasyonları kişinin sağlık durumu açısından bir risk oluşturmasa bile saç ekimi operasyonlarında saç ekim yapacak olan ekip risk altına girebileceği için tercih edilmemektedir. Ülkemizde şuan bu anlamda ekim çalışmaları yapılmamaktadır. Bu hastalıklara sahip olup saç ektirmek isteyen hastaların tedavi süreçlerinin tamamlanması beklenir.

S?

SAÇLARIN BEYAZLAŞMIŞ OLMASI SAÇ EKİMİNİ ETKİLER Mİ?

C.

Bölgesel olarak kırlaşmış saçlara sahip olan kişilerde saç ekimi operasyonları kırlaşmış olan saçların yeni ekim yapılacak olan bölgeye uyumlu bir şekilde dağıtılması gerekmektedir. Bu zorlu bir işlem değildir ancak operasyon süresini bir miktar uzatabilir.

S?

EKİM YAPILAN SAÇ TELLERİNİN HEPSİ ÇIKAR MI?

C.

Başarılı bir saç ekimi operasyonunda %10’luk bir kök kaybı normal sayılmaktadır. Ekim yapılacak alan gerekli olan saç kökü planlanması bu kayıp göz önüne alınarak yapılır. Normal geçen operasyonlarda ekim yapılan saç köklerinin büyük bir çoğunluğu çıkmaktadır.

S?

SAÇ EKİMİNDE GREFT NEDİR?

C.

İçerisinde saç kökleri ve bir miktar deri bulunduran dokulara greft denilmektedir. Greftlerin içerisinde ikili, üçlü ya da kişinin saç yapısına göre çoklu gruplar halinde saç kökleri bulunabilmektedir.

S?

SAÇ EKİMİNDE SAÇ TELLERİNİN TEK TEK SAYILMASI MÜMKÜN MÜDÜR?

C.

Saç köklerinin toplanma ve ayıklanma aşamasında yapılan dizimler sayesinde saç kökleri greftler halinde sayılmaktadır. Buradaki sayma işlemi açılacak kanal ve buna göre ekilecek greft sayısını belirlemede yardımcı amaçlıdır. Ancak bu aşamada sayılan saç kökleri gelişme fazındaki olgun saç kökleridir. Aynı doku içerisinde bulunan bekleme fazındaki saç hücreleri sayılamamaktadır.

S?

GREFT İLE SAÇ KÖKÜ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

C.

Saç kökü soğan benzeri içinden saç teli uzayan tekil bir yapıdır. Greft ise kişiden alınan dokulara verilen isimdir. Saç ekiminde alınan greftler içerisinde saç kökü ya da saç kökleri ve bir miktar doku parçası bulunur.

S?

BİR GREFT KAÇ SAÇ KÖKÜ ANLAMINA GELMEKTEDİR?

C.

Saç ekiminde greft içerisinde bir miktar saç kökü ve deri bulunan doku parçalarına denir. Bir greftin içerisinde saçın kalitesine ve yoğunluğuna göre tek bir saç kökü bulunabildiği gibi üçlü beşli gruplar halinde de saç kökü olabilmektedir.

S?

BİR SEANSTA KAÇ GREFT EKİLEBİLİR?

C.

Tek bir seansta 4000-4500 civarında greft ekimi yapılabilmektedir. Daha çoklu ekimler herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında ikinci bir ekimi etkileyecek şekilde donör bölgenin tükenmesine sebep olduğu için tek seferde daha fazla greft ekimi yapılabilecek olsa da tavsiye edilmememektedir.

S?

SAÇ EKİMİ İÇİN EN UYGUN MEVSİM HANGİSİDİR?

C.

Saç ekimi uygulaması her mevsim yapılabilecek olsa da en uygun mevsim bahar ayları ve kış mevsimidir. Saç ekim sonrası güneş ışığından olabildiğince korunmak gerekmektedir. Yaz aylarında yapılacak saç ekim operasyonları sonrasında 1-2 ay boyunca deniz aktiviteleri ve yüzmek yasaklanabilmektedir.

S?

SAÇ MEZOTERAPİSİ NEDİR?

C.

Saç mezoterapisi saç dökülmesini engellemek özellikle genetik kaynaklı olan dökülmelerin yavaşlatılması veya durdurulması için kullanılan içeriğinde saç için yararlı çeşitli vitaminlerin bulunduğu bir bileşendir. Saç dökülmesi olan kişiler için ve saç ekimi operasyonu sonrasında yeni ekilen saç köklerinin beslenmesi ve güçlenmesi için uygulanabilir.

S?

SAÇ MEZOTERAPİSİ NASIL UYGULANIR?

C.

Saçın ihtiyacı olan proteinlerin kimyasal muadilini içeren saç mezoterapisinde uygulama işlemi 2-3 dakika kadar sürmekte ve uygulama süresince hazırlanmış olan vitamin kokteyli bu bileşen saç köklerine enjekte edilir.  Saç mezoterapisi 15 gün ara ile 6 seans önerilmektedir. Bu süreçten sonra özellikle mevsim geçişlerinde yılda 2-3 defa tekrarlanması saçların sağlıklarını korumasına yardımcı olacaktır.

S?

SAÇ MEZOTERAPİSİ UYGULAMASI ACITIR MI?

C.

Saç mezoterapisi ince uçlu iğneler kullanılarak enjeksiyon yöntemiyle yapılmaktadır. 3-5 dakika içerisinde biten mezoterapi işlemi sırasında kişi enjeksiyon iğnesinin yaratacağı acıyı hissedebilmektedir ancak kafa derisinin çok daha kalın ve güçlü olan yapısı bu acının çok hafif olmasını sağlar.

S?

SAÇ ANALİZİNDE NELERE BAKILMAKTADIR?

C.

Saç analizi esnasında saç dökülmesinin sebepleri tespit edilmektedir. Saç analizi kişinin saçlarının genetik bir sebeple mi döküldüğü yoksa metabolik bir hastalık ya da hormonal bir dengesizlik sebebiyle mi döküldüğü tespit edilir. Saç analizi sonrasında tespit edilen sorunun çözümüne yönelik çeşitli tedaviler uygulanabilmektedir.

S?

SAÇ EKİMİ PLANLANMASI NEDİR?

C.

Saç ekimi yaptıracak olan kişiler için öncelikle saç ekimi planlaması yapılmaktadır. Saç ekimi planlanması kişinin donör bölgesinden alınabilecek en uygun miktardaki saç köklerinin kişinin saçlarındaki açıklık olan bölgelere nasıl dağıtılacağının belirlenmesi işlemidir. Kişiden kaç greft toplanacağı kişinin kelleşmiş bölgelerine bu greftlerin ne ölçüde dağıtılacağı bu aşamada belirlenir.

S?

SAÇ PLANLAMASI NEDEN ÖNEMLİDİR?

C.

Saç planlaması kişiden toplanan saç köklerinin en doğal ve en uygun şekilde açıklık olan alana paylaştırılmasını sağlar. Saçların nereye daha yoğun nereye daha seyrek olarak ekilmesi gerektiğine ön saç çizgisinin nereden başlaması gerektiğine karar verilerek kişinin yüz yapısına ve saçlarının ekim için sağladığı imkanlara en uygun ve estetik saç dizaynının yakalanmasını sağlar.

S?

ÖN SAÇ ÇİZGİSİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

C.

Kişinin en çok görülen alanı olan ön saç çizgisi veya alın çizgisi saç ekiminin kalitesini belirlemektedir. Ön saç çizgisine ekilecek olan saç köklerinin açısı sıklığı ve yerleşim şekil saç ekiminin doğal görünmesini sağlayan temel noktadır.

S?

ÖN SAÇ ÇİZGİSİ NASIL BELİRLENİR?

C.

Kişinin yüz hatları ve donör bölgenin sağladığı saç kökü miktarı ön saç çizgisindeki belirleyici noktadır. Estetik bir bakış açısıyla mümkünse altın oran kullanılarak kişinin yüz şeklinin gerektirdiği ve saç yapısının imkân verdiği en uygun ön saç çizgisi doktor tarafından belirlenmektedir.

S?

SAÇ EKİMİ OPERASYONU SIRASINDA NELER YAPABİLİRİM?

C.

Saç ekimi operasyonları uzun soluklu operasyonlardır. Lokal anestezi altında yapılan operasyonlar sebebiyle kişi operasyon sürecini ağrısız ve uyanık olarak geçirir. Operasyon süresince sırt üstü ve yüz üstü yatacak olan hasta dinlenme içerisindedir. Uyuyabilir, müzik dinleyebilir, televizyon izlemek gibi yatarak yapılabilecek kimi aktiviteleri yapabilir. Operasyona ara verildiği zaman hastanın yemek yeme olanağı da vardır.

S?

SAKAL VE BIYIK EKİMİ NEDİR?

C.

Sakal ve bıyık ekimi yüz bölgesindeki kıl köklerinde var olan seyrekliğin giderilmesi amacıyla ense bölgesinden alınan kıllarla yapılan kıl nakilleridir.

S?

HANGİ DURUMLARDA BIYIK VE SAKAL EKİMİ YAPILABİLİR?

C.

Bıyık ve sakal ekimi en çok kişide köselik bulunduğu durumlarda tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra bölgesel seyreklik olduğu durumlarda yara ve yanık izleri sebebiyle ya da saçkıran gibi bazı hastalıkların yarattığı bıyık ve sakal dökülmelerinde ekim yapılmaktadır.

S?

SAKAL VE BIYIK EKİMİ OPERASYONLARINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

C.

Bıyık ve sakal ekimi operasyonlarından dikkat edilmesi gereken en önemli unsur saç ekimi operasyonu için açılacak olan kanalların boy derinlik ve açılarının en iyi şekilde ayarlanmasıdır. Yüz bölgesinde var olan sinir ve kas yapısının zedelenmemesi ve hassas bir deriye sahip olan yüz bölgesinde istenmeyen izlerin ortaya çıkmaması için sakal ve bıyık operasyonlarının çok daha hassas şartlarda yapılması gerekmektedir. 

S?

SAKAL VE BIYIK EKİMİ SONRASI İLK YIKAMA NE ZAMAN YAPILIR?

C.

Sakal ve bıyık ekimi sonrası ilk yıkama doktorun onayı ile 3. günden sonra yapılabilir ve buradaki kabuklanmanın temizlenmesi 10 gün kadar sürebilmektedir.

S?

SAKAL VE BIYIK EKİMİ SONRASI YIKAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

C.

Sakal ve bıyık ekimi sonrası ilk yıkama ile saç ekimi sonrası yapılacak olan ilk yıkama arasında bir fark bulunmamaktadır. Hassas bir şekilde yapılacak olan ilk yıkama için doktorun önerdiği şampuan ve kremler tercih edilmelidir.

S?

SAKAL VE BIYIK EKİMİ NEDEN DAHA PAHALIDIR?

C.

Sakal ve bıyık ekimi operasyonları saç ekimine kıyasla çok daha zahmetli ve emek gerektiren özel operasyonlardır. Yüz bölgesindeki yoğun sinir ve kas sistemi içerisinde daha hassas bir çalışma gerektiren sakal ve bıyık ekimi saç ekim operasyonlarına göre daha yüksek ücretlere tabidir.

S?

SAÇ EKİMİ SONRASINDA PANSUMAN YAPILIYOR MU?

C.

Saç ekim operasyonları sonrasında sadece saç köklerinin alındığı donör alana pansuman yapılmaktadır. Saç ekimi sonrası ekim yapılan alan açık bırakılmakta ve donör alan bandajlanmaktadır. Saç ekim sonrası donör alanın bandajı doktorun tercihine göre bir ya da iki gün sonra çıkartılmaktadır.

S?

SAÇ EKİMİ SONRASINDA İYİLEŞME SÜRECİ NE KADARDIR?

C.

Saç ekimi operasyonundan 1 hafta sonra operasyon sırasında kafa derisinde açılmış olan minik kanalların yarattığı yaralar büyük çoğunlukla iyileşmiş olur. İlk haftanın sonrasında yapılan pansuman ve ilk yıkama sonrası akut durum ortadan kalkmış olur.

S?

SAÇ EKİMİ SONRASI OLUŞAN KAŞINTI İÇİN NELER YAPILABİLİR?

C.

Saç ekimi operasyonundan sonra kızarıklık ve kaşıntılar iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Kaşıma eylemi saç köklerine zarar verdiği için tavsiye edilmemektedir. Saçları sık yıkamak kaşıntılı iyileşme sürecinin çabuk atlatılmasına yardımcı olabilir. Kaşıntı için yapılabilecek olan en uygun çözüm kaşıntı olan bölgeye avuç içi ile sürtmeden dokunmaktır. Bu hareket kaşıntının azaltılması açısından yardımcı olacaktır. Daha ciddi boyuttaki kaşıntılar için doktorlar tarafından kaşıntı giderici sprey veya kremler önerilebilmektedir.

S?

SAÇ EKİMİ OPERASYONUNDAN SONRASINDA KAÇ GÜN SONRA ALKOL KULLANIMINA İZİN VERİLMEKTEDİR?

C.

Saç ekimi operasyonu sonrasında alkol kullanımı ödeme sebep olabileceği ve saç ekimi operasyonu sonrası antibiyotik ve bazı ağrı kesici ilaçların kullanımı gerekeceği için ilk bir hafta boyunca kesinlikle yasaktır.  Aynı zamanda alkol kullanımının iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebileceği de göz önüne alınmalıdır.

S?

SAÇ EKİMİ OPERASYONU SONRASINDA OLUŞABİLECEK ŞİŞLİKLER İÇİN HERHANGİ BİR İLAÇ KULLANILABİLİYOR MU?

C.

Saç ekimi operasyonları sonrasında doktorlar şişliklerin ve ağrıları azaltılması ve çeşitli komplikasyonların önlenmesi için çeşitli ilaçlar vermektedir. Özellikle doktorlar şişliklerin azaltılabilmesi için 3 gün boyunca kullanılmak üzere kortizonlu bir ilaç tavsiye edebilmektedir.

S?

SAÇ EKİMİ SONRASINDA DIŞ ORTAMDA ÇALIŞANLAR NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

C.

Saç ekimi sonrasında en çok dikkat edilmesi gereken konu yeni ekilen saç köklerinin darbe yada sürtünmeye maruz kalmamasıdır. Uzun süre tozlu kumlu ya da rüzgârlı ortamda kalınması enfeksiyon riskini arttırmakta ve greftlerin zarar görmesine sebep olabilmektedir. Aşırı güneşli ortamlar da yeni ekilen saç köklerinin çıkmasını etkileyebilmektedir. Böyle ortamlarda bulunması zorunlu kişilerin kafalarını sıkmayan bir şapka ile ekim bölgesini koruması gereklidir.

S?

SAÇ EKİM OPERASYONUNUN RİSKLERİ VAR MIDIR?

C.

Saç ekim operasyonları mikro cerrahi operasyonlardır. Gelişen yeni teknikler sayesinde saç ekim operasyonlarında oluşabilecek komplikasyonlar en aza indirgenmiş olsa bile bir takım hafif düzeyli riskler taşımaktadır.

S?

SAÇ EKİM OPERASYONUNDAKİ KOMPLİKASYON RİSKLERİ NELERDİR?

C.

Saç ekim operasyonlarında en sık karşılaşılan ve önlenebilir olan komplikasyon kanamadır. Kanama durumu kişinin kan pıhtılaşma hızı kontrol edilerek önlenebilir. Saç köklerinin gereğinden fazla derine ekilmesi sebebiyle ortaya çıkan dermoid kistler bir diğer önlenebilir risk grubuna girer. Bunların haricinde saçların yanlış açıyla ekilmesi sebebiyle çim adam görünümü oluşması riski de söz konusudur. Alanında tecrübe sahibi doktorlar tarafından yapılan saç ekimlerinde alınan önlemler sayesinde bu riskler en aza indirgenmiş olur.

S?

SAÇ EKİMİ OPERASYONU ESNASINDA KANAMA OLUR MU?

C.

Saç ekimi operasyonlarının saç toplama esnasında saç kökleri çıkarıldığı için ve kanal açma aşamasında kafa derisi üzerine minik delikler açıldığı için kanama olma durumu vardır ancak bunlar ufak çaplı kanamalardır. Kişinin kanı üzerinde yapılan tetkiklerde gerekli görüldüğünde kişinin kan pıhtılaşma hızını kontrol etmek üzere ilaçlar verilebilir.

S?

SAÇ EKİMİ OPERASYONU SONRASINDA KRONİK BAŞ AĞRISI YAŞANIR MI?

C.

FUT tekniği ile yapılan saç ekimleri sonrasında görülen bu durum FUE tekniği ile yapılan saç ekimlerinde yaşanmamaktadır. FUE tekniği sonrasında özellikle ilk günler de hafif bir baş ağrısı ya da bazı hastalarda zonklama şeklinde bir ağrı olabilmekte ancak bu ağrılar kronik ağrılar değildir ve basit ağrı kesicilerle geçirilebilecek seviyededir.

S?

SAÇ EKİMİ SONRASINDA NEDEN ANTİBİYOTİK KULLANMAM GEREKİYOR?

C.

Saç ekimi operasyonları mikro cerrahi operasyonlardır ve her ne kadar gelişen teknoloji sayesinde kesik olmadan yapılabiliyor olsalar da saçların ekilebilmesi için toplu iğne başı kadar büyüklüğünde kanallar açılarak yapılmaktadır. Bu kanalların ekim sonrasında mikrop kapmaması ve herhangi bir komplikasyona sebep olmaması için önlem olarak ilk bir hafta boyunca kullanılacak bir antibiyotik uygun görülmektedir.

S?

SAÇ EKİM OPERASYONU SONRASINDA YATIŞ POZİSYONU ÖNEMLİ MİDİR?

C.

Saç ekimi operasyonu sonrasında özellikle ilk 10 gün boyunca yüz ve göz çevresinde şişliklerin oluşmaması ve yeni ekilen saç köklerinin herhangi bir sürtünmeye maruz kalarak zarar görmemesi için yatış pozisyonuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

S?

SAÇ EKİMİ SONRASINDA UZUN SÜRE GÜNEŞTE KALMAK ZARARLI MIDIR?

C.

Evet. Saç ekimi operasyonları sonrasında güneşten korunmak gerekmektedir. Cilt için oldukça zararlı olan güneş ışınlarına uzun süre maruz kalan yeni ekim alanlarındaki saç kökleri zarar görebilmektedir. Kalıcı izlere de sebep olabilen güneş ışınları yeni ekilen saç köklerinin çıkma oranını da azaltabilmektedir.

S?

SAÇ EKİMİ SONRASINDA NASIL YATMAK GEREKİR?

C.

Saç ekimi operasyonları sonrasında özellikle ilk 3 gün sırt üstü yatılması tavsiye edilmektedir. Bu durum yüz bölgesinde şişliği önlediği gibi yeni ekilen saç köklerinin de zarar görme ihtimalini en aza indirir.

S?

SAÇ EKİMİ SONRASI NARGİLE VE SİGARA İÇİMİ KAÇ GÜN BOYUNCA YASAKTIR?

C.

Saç ekimi operasyonu sonrasında özellikle ilk 7 gün boyunca sigara içilmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Nargile ise kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyerek saç köklerinin beslenmesini engellediği için 6 ay boyunca içilmemelidir.

S?

SAÇ EKİMİ SONRASINDA CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEK YASAK MIDIR?

C.

Saç ekimi operasyonu için yapılan lokal anestezi özellikle yüz ve göz yaptıran kişilerin özellikle ilk bir hafta boyunca cinsel ilişkiye girmemeleri ve yoğun sportif aktivitelerde bulunmamaları istenmektedir. Saç ekimi yaptıran kişilerin bu gibi kısıtlamalara özen göstermesi iyileşme süreci üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

S?

SAÇ EKİMİ OPERASYONU SONRASI BESLENME NASIL OLMALIDIR?

C.

Saç ekimi operasyonu sonrasında hastalar normal beslenme sistemine dönebilmektedir. Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi ekilen saç köklerinin beslenebilmesi açısından önemlidir. Kilo vermek için diyet yapan kişilerin vitamin ve protein alımı dengelerine dikkat etmeleri gereklidir.

S?

SAÇ EKİMİ OPERASYONU SONRASINDA HERHANGİ BİR VİTAMİN KULLANMAK GEREKMEKTE MİDİR?

C.

Saç ekimi sonrasında ilk iki ay özellikle kan dolaşımında sorun olan kişiler için kan sulandırıcı takviyeler verilebilmektedir. Daha sonrasında ise saç köklerinin beslenmesini takviye etmek amacıyla biotin ve saç için yararlı vitaminler içeren ilaçlar yeni ekilen saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olacaktır. İlaçların doktoru tavsiyesiyle alınması önemlidir.

S?

SAÇ EKİMİ SONRASINDA SAÇLAR NE ZAMAN TRAŞ EDİLEBİLİR?

C.

Saç ekimi sonrasında özellikle ilk 6 ay saç tellerinin makasla kesilerek kısaltılması önemlidir. Saç köklerinin bıçak veya makas darbesine maruz bırakılmaması için özen gösterilmesi gerekmektedir. Yeni ekilen saç köklerinin zarar görmemesi adına tıraş makinesi tavsiye edilmemektedir.

S?

SAÇ EKİMİ SONRASINDA ŞOK DÖKÜLME NEDİR?

C.

Saç ekimi sonrasında 2 haftadan başlayarak 1-2 ay boyunca ekilen saç tellerinde görülen dökülmeye şok dökülme denilmektedir. Şok dökülme saç ekimi sonrasında yaşanabilen normal bir süreçtir ve kişinin bünyesine göre yoğunluğu ve süresi değişiklik gösterebilir.

S?

SAKAL VE BIYIK EKİMİNDE DE ŞOK DÖKÜLME YAŞANIR MI?

C.

Evet sakal ve bıyık ekimi sonrasında da şok dökülme yaşanmaktadır. Kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de ortalama 2. haftadan itibaren dökülmeye başlayan kıl köklerinin dökülmesi 2. aya kadar tamamlanmış olur.

Call Now Button Şimdi Ara